... aneb časopis studujících
Siemens CX65 - královský elegán za nízkou cenu!

Siemens a jeho řada 65…
Siemens letos představil zcela novou řadu 65, od které se popravdě řečeno již od začátku velmi očekávalo. Siemens naštěstí svými telefony předčil veškerá očekávání! Nová řada totiž navýšila standard každé standardně uznávané třídy!

Siemens CX65 zblízka…
Model střední třídy CX65 zaujme již zvenku. Kryt, který je na telefonu v klasickém prodeji, je vyveden hlavně v různých odstínech šedé (trochu třpytkavé) barvy. Okolí klávesnice a sklíčka displeje je právě třpytkavé, probarvená část sklíčka je trochu tmavší a také částečně třpytkavá. Stejnou barvu má ale i střední sloupec tlačítek klávesnice a také okolí joysticku, funkční klávesy a tlačítka se sluchátky. Zbylé dva sloupce kláves jsou klasicky stříbrné. Kryt baterie je proveden ve stejné barvě, jako okolí klávesnice a displeje.
Tělo telefonu bez výměnného krytu je světle šedé a na levé straně najdeme černé (tmavě červené) okénko infraportu. Na rubu telefonu nalezneme nejenom konektor externí antény (který je zas bez krytu) a nápis Siemens, ale i čočku VGA digitální kamerky. Je mírně vystouplá a lemování má stříbrné s nápisem „Digital VGA Camera 1:2,8“. Nesmím ale také opomenout otvor pro pověšení telefonu na krk.

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

Displej, výdrž a baterie…
Právě tím důvodem, proč řada Siemens 65 posunula hranice tříd, je displej nové řady. Pokud opomenu A65, která je jednoduše kopií A60 s jiným krytem, mají všechny Siemensy řady 65 velké, barevné displeje s 65 000 barvami. C65 má klasický pasivní displej 130x130 bodů, ale náš kamarád CX65 a jeho bratři mají již TFT aktivní displeje s rozlišením 132x176 bodů! Uvážíme-li, že v současnosti stojí C65 asi 5 300Kč, CX65 asi 6 300Kč, M65 asi 8 000Kč a top model S65 asi 9 600Kč, jedná se v jejich cenové třídě o špičkové telefony.
Řekli jsme si, že displej je TFT aktivní, že má rozlišení 132x176 bodů a zobrazí 65 536 barev (tedy 16 bitů). To jsou ale jen technické parametry, takže půjdeme dál. Displej má pěkné a syté barvy, je velký, ale relativně hrubý, což ale při normálním používání ani nezaznamenáte. Překreslování displeje je (řekl bych) velmi rychlé a viditelnost na slunci je dobrá (minimálně o 50% lepší, než u displejů pasivních).

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

Výdrž telefonu úzce souvisí s použitým typem baterie. Musím ale uznat, že baterie v CX65 není zrovna ideální – Li-Ion 750mAh, což není pro velký barevný TFT displej, polyfonii a IrDA úplně ideální. Telefon s vypínáním na noc bez velkého náporu vydrží asi 5 dní, ale uživatelé (jako můj bratr), kteří provolají denně běžně tak 50 minut hovoru a pošlou tak 20 SMS nebudou s CX65 tak docela spokojení – při takovém náporu je výdrž stěží 2 dny. Prostě musím uznat, že telefon buď plýtvá energií, nebo nemá dostatečnou baterii. Pozitivum ale vidím v tom, že je telefon za 1 hodinu a asi 10 minut plně nabit.

Telefonní seznam, volání, zprávy…
Musím se uklonit před telefonním seznamem, resp. adresářem, řady 65. Je vám k dispozici celých 1 000 míst a to vícepoložkově! Ke každému kontaktu se přiřazuje následující: Příjmení, Jméno, Telefon, Kancelář, Mobil, Fax, E-mail, ICQ (číslo, přezdívka), Firma, Adresa, Narozeniny a Obrázek! Vyhledávání je pohodlné podle více znaků, takže to je bez problémů.
Reproduktor telefonu je vcelku dobrý, telefonuje se dobře a bez jakýchkoliv šumů apod. Během hovoru lze zapnout hlasité handsfree, které má relativně i kvalitní zvuk. Dá se i zesílit a zeslabit ve čtyřech stupních.
Zprávy snad nemá cenu zmiňovat, ale dobrá. SMS s T9 bez zkracování, EMS, MMS editor s různými layouty a e-mailový klient, který si nerozumí s češtinou :(.

Data a IrDA…
Telefon nijak nevychází z řady dnešních telefonů, takže poskytuje WAP, GPRS 4+2 (class 10) a také prohlížeč HTML, který na velkém displeji i uplatníte. Mobil má wapový a webový prohlížeč vyvinutý a dlouho zaběhnutý pro Siemens a pracuje dobře. Výrobce nabízí i program „Download Manager“, který ale asi moc nepoužijete ;).
Telefon, jak jsem již zmiňoval, má infraport. Funguje dobře, tedy normálně (testoval jsem ho s telefony Siemens M65, Sony Ericsson T68i a Sony Ericsson T630). Ovšem počítejte s tím, že přenosy jsou pochopitelně pomalé.
Do této sekce bych ještě zařadil informaci o celkové paměti telefonu – pro uživatele je zde vyhrazena sdílená paměť celých 10,32MB, což si myslím, že je až až.

Kalendář a ostatní užitečné funkce…
Organizačních funkcí má telefon habaděj! Kromě klasického kalendáře, který umí záznamy opakovat, či zobrazovat měsíc, týden a den, je zde úkolovník (termín splnění a priorita), záznam poznámek a hlasové poznámky. Hodí se i opakovaný budík s možností nastavení opakování, uvítal bych ale ještě k němu budík klasický (často se mi to hodí). Poslední takovým bonbónkem jsou časová pásma.
Další užitečné funkce jsou např.: kalkulačka, převody jednotek, stopky, odpočítávání, „Dynamic Light“ (dvojice bílých diod, které je možné nastavit, jako optické upozorňování na určité události – příjem SMS, MMS, hovor apod.; ke každé akci je možné nastavit různé blikání/svícení) a vibrace (různé typy).

Digitální VGA kamerka…
Jako finále si nechám informace o digikamerce, která poskytuje dva režimy – focení a nahrávání krátkých videí.
Fotit můžete v maximálním rozlišení VGA, tedy 640x480 bodů (jinak ještě 132x176, 128x96, 256x192) a podle mého názoru nejsou fotky zas tak špatné. Jsou rozmazané, neostré, ale mají docela věrné barvy a můj otec fotograf byl jejich kvalitou překvapen.
Druhý režim, tedy nahrávání videa, je zajímavý. Můžete nahrát video o maximální délce 11 sekund s rozlišením 128x96 bodů, což je pro displej mobilu dostačující.

obrázek z článku

Závěr…
Siemens CX65 je velmi dobrý mobilní telefon střední třídy, který si najde oblibu ve velkém spektru lidí. Výměnné kryty se budou líbit teenagerům, konzervativní a neokoukaný vzhled zase starším lidem. Za tento telefon se nemusí stydět ani žádný podnikatel, ale ti dají asi přednost manažerskému S65.


Zajímavé odkazy:
Siemens Fan Web - CZ
Velký web o CX65 - EN a D
Megarecenze na Mobilmania.cz
Oficiální sekce webu Siemens Mobile o CX65Publikováno: 6.9.2004 v rubrice Mobily - Recenze
Diskuze: 8 příspěvků
Autor: wizaard (Šéfredaktor)
Náhled pro tiskčara dalsi 65ka (funous (Webmaster))
čaračara s65ka (milos)
čaračara Firmware 12 (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))
čara Firmware 16 (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))
čara ikony (Tomas Holy)
čaračara Re: ikony (Kuba)
čaračara Re: ikony (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))

Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2019 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona