... aneb časopis studujících
Kruhy v obilí (I. díl)

Známe je asi každý. Čiší z nich jakási úcta a nedoknutelnost, ohromují a zaručeně vykouzlí v každém z nás pocit tajemna a romantična. Leckdy nám i přeběhne mráz po zádech, když je vidíme. Někteří je považují za výtvarné umění, jiní za vandalismus a další za důkaz, že nejsme ve vesmíru sami.

obrázek z článku

Mají svoji historii…
Těžko říct, kdy se na naší planetě objevil první takový obrazec. Oficiálně se datují (tj. jsou vedeny záznamy) někdy od přelomu 60. a 70. let 20. století. Existuje ale např. dřevoryt ze 17. století, na němž ďábel vysekává do pole kruh. Bez povšimnutí nelze nechat ani domněnku, že kruhy v obilí se tvoří už od dob Keltů. Tento kmen nám zanechal menhiry, názvy řek, technologie lití kovů, zemědělské nástroje a zálibu v pivu. Keltové, jak známo, měli poměrně silnou kulturu kultů a mýtů, však také důležitou osobností každé galské osady byl druid. Měli spoustu různých svátků a slavností, takže nelze vyloučit, že kruh v obilí byl jakési obřadní místo.

…a prý je to záhada
Původ kruhů v obilí se navenek jeví záhadným. Výzkumem tohoto fenoménu se zabývají takzvaní (a samozvaní) cerealogové. Tito lidé sbírají fakta, zkoumají kruhy různými přístroji, analyzují vzorky v laboratořích a snaží se přijít záhadě na kloub. Kruhy v obilí se odborně nazývají agrosymboly. Lze používat i anglický termín crop circle (což je vlastně totéž, co kruh v obilí v češtině), který se velmi často zkracuje na pouhé CC.

obrázek z článku

Tak praví statistika…
Nejvíce agrosymbolů se ročně urodí ve Velké Británii (téměř 40% všech obrazců), kde jsou zároveň tyto obrazce nejúžasnější, největší a nejbizarnější. V České republice se vyskytne ročně kolem 15 kruhů v obilí. Obrazce se vyskytují především na Starém kontinentě, jinde se objeví poměrně vzácně. Agrosymboly nejčastějí vznikají mezi dubnem v řepce olejce a v průběhu léta, kdy má obilí patřičný vzrůst. Obvykle se tvoří v noci, ve dne jen velmi zřídka.

…a takhle mohou vypadat
Tvar nemusí být vždy kruh. Může to být v podstatě jakýkoliv geometrický obrazec, často vykazující známky pravidelnosti. Obvykle to bývá skupina kruhů rozmístěná podle nějakého jednoduchého geometrického či fraktálového pravidla, kruhové prstence či tzv. činky – kruhy spojené čarou.

obrázek z článku

Módou posledních let jsou „obrázky“ – agrosymbol je složen ze čtverců umístěných v pomyslné čtvercové síti – některé čtverce jsou světlé a při pohledu z výšky vzniká dojem dvoubarevného obrázku.

obrázek z článku

Nikdo ale neurčuje, jak má CC vypadat, jaký má mít tvar – pětiúhelník či trojúhelník jsou také přijatelné obrazce a docela hezké. Navíc pětiúhelníky, sedmiúhelníky, třináctiúhelníky apod. působí dojmem složitosti.

obrázek z článku

Omyl laické veřejnosti
Před několika lety v jedné reklamě na sekačky hlavní aktér vytvořil v trávě sekačkou obrazec. To bohužel zanechalo v širé veřejnosti dojem, že CC je mezi klasy vysekán. To ale není pravda – CC je ve skutečnosti mezi klasy vyválen. Tj. jednotlivé klasy tvořící obrazec jsou polehlé. Jsou položené tak, aby vzbuzovaly dojem rotace kolem středu obrazce, nejlépe podle směru hodinových ručiček.

obrázek z článku

Sedláci u Chlumce
A co na kruhy lidé, jichž se to bezprostředně týká – farmáři? U nás v Čechách to obvykle končí žalobou na neznámého pachatele, v Anglii z toho mají naopak slávu. Tam se dokonce tvoří kruhy na zakázku. Paradoxně největší škodu nenatropí existence obrazce, ale zvědavci a badatelé, kteří si musí k obrazci vyšlapat cestičku. V důsledku toho se také obrazec po několika návštěvách téměř ztrati a těžko se rozeznává.

V příštím díle (zhruba za týden) si přečtete rozbor různých objevů, které nalézají cerealogové na různých obrazcích.

Zdroje fotografií - www.circlemakers.org a www.circlemakers.astronomy.cz.



Článek je součástí seriálu Kruhy v obilĂ­.
Ostatní články z tohoto seriálu:

Publikováno: 1.7.2004 v rubrice ZĂĄhady
Diskuze: žádný příspěvek
Autor: NĂ­pal (Redaktor)
Náhled pro tisk




Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2020 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona