... aneb časopis studujících
Utkání o bronz - hokej - muži: Česká republika vs. Rusko 3:0

obrázek z článku

Čechům se dnes částečně splnil sen – Nagano se neopakuje, barva kovu je rozdílná, ale hlavní je jedno – je na hrudích našich hokejistů! Abych nechodil dlouho kolem horké kaše – MÁME BRONZ!

Do zápasu o bronz s Rusy jsme nastoupili s respektem, bylo znát, že Rusové taky. Překvapivě jsme však soudruhy ze sborné nepouštěli do prakticky žádných šancí, a to i přesto, že jsme valnou část utkání proseděli na trestné lavici. Když už se ale ruský útok do šance probojoval, ztroskotal buď na paradoxně výborné obraně, nebo na (také paradoxně) skvěle chytajícím Tomáši Vokounovi.

Prvním střelcem zápasu byl v 5. minutě Erat, který vypálil svižnou a skvěle umístěnou ránu z levého kruhu, ruský gólman Nabokov neměl šanci uspět.

Ve druhé třetině utkání začala sborná velice aktivně, ale také tvrdě. Kovalčuk srazil u mantinelu za brankou velmi ošklivě Kubinu (bylo tu podezření na otřes mozku) a také za to po zásluze obdržel trest 5 + OK. Kubina již zápas nedohrál, na lavičce se pak ale ukázal bez výstroje, takže zdravotní stav je zřejmě v pořádku. Posledním důležitým momentem druhé třetiny byla polonápřahová střela Židlického v 27. minutě, která vymetla Nabokovovu branku. Stav tedy rázem 2:0 pro ČR.

I třetí třetina byla pod taktovkou Čechů. Ruský výběr sice stále zvyšoval tlak, ale my mu stále odolávali. Až v 56. minutě svitla Rusům naděje, protože mladík Dacjuk trefil značně badmintonovým stylem puk, který mu plachtil kolem hlavy a dostal jej do Vokounovy klece. Rozhodčí však celou situaci velmi dobře viděl a okamžitě rozpažil. Nakonec si však i přesto prohlédl video, které jasně ukázalo, že jeho první verdikt byl správný. Rusové pokračovali v tlaku, dokonce odvolali 45 vteřin před koncem z branky Nabokova, ale tuto jejich troufalost potrestal 8 vteřin před koncem gólem do prázdné brány Straka. Bylo dobojováno, medaile byla jasná!

Česká reprezentace po tomto utkání převzala vítězné bronzové medaile. Původní „zlatý sen“ se sice neopakoval, máme však cenný kov do sbírky české olympijské výpravy. Na druhou stranu nesmíme opomenout, že i tak silné týmy, jako Kanada nebo USA jedou domů bez jakéhokoliv kovu.

Pokud vás zajímají první dvě příčky olympijského turnaje v ledním hokeji, sledujte dnes od 13:50 přímý přenos severské bitvy Finsko x Švédsko o zlato.

Publikováno: 26.2.2006 v rubrice Sport - Hokej