... aneb časopis studujících
Siemens AX75 – Starý, nebo nový?

obrázek z článku

Už nějaký čas jsem neměl v ruce na testování mobilní telefon a musím přiznat, že už i nějaký čas uplynul od vydání lowendové „novinky“ Siemense (resp. BenQ) AX75. To ale doufám není důvod, proč jej nezhodnotit s finálním firmware a ve finální prodejní podobě.

Když jsem hodnotil jednoho z představitelů stáje „Siemens řada 75“, konkrétně Siemens M75, nemohl jsem se zbavit dojmu, že mnoho práce oproti řadě 65 vykonáno rozhodně nebylo. Znovu však musím, ač nerad, říci velmi podobné tvrzení, nyní však ještě o něco tvrdší – Siemens AX75 prostě není nový telefon! Kdybyste k Siemensu M55 přidali lepší displej, dostali byste AX75 a věřte mi, že teď ani malinko nezveličuji. Však čtěte dál!

Vnější vzhled, design, klávesnice
Lowendy společnosti Siemens byly odedávna spojeny s jedním velmi podobným a opakujícím se designem černé (eventuelně jiné tmavé barvy) s špetkou stříbrné či chromové, proto novinka AX75 zaujme už na pohled. Telefon je prodáván ve dvou barevných variantách – Ice Blue (na fotografiích) a Cream Stone (pod nadpisem, testovali jsme). Celý tvar telefonu je svižně originální, ovšem musím přiznat, že při letmém pohledu vypadá spíše jako typická lowendová Nokia, než Siemens. Telefon si drží střízlivý vzhled, který je prostřídaný pro Siemens typickými ostrými linkami a hranami s různými zakulaceními a chromovanými plochami.

obrázek z článku

Čelo telefonu je samozřejmě dominantní. Vkusně plynulé okraje předního těla telefonu jsou ostře zalomené v klávesnici. Ta byla inspirována zřejmě Siemensem CF62, protože jednotlivé řady kláves jsou děleny chromovaným plastovým pruhem. Klávesnice zabírá přibližně polovinu přední strany telefonu, nad ní je již stroze vyvedený displej s jednobarevným lemováním a „pentlí“ okolo. Nad displejem stojí chromovaný nápis Siemens, úzká štěrbina sluchátka a (taktéž chromovaná) plocha nad ním. Tlačítka klávesnice jsou povedená, numerické klávesy jsou bez překlepů, u těch funkčních je to horší, nicméně přijatelné. Podsvícení je bohužel nerovnoměrné, ale na to jsme si již u Siemensů zvykli, že? :-)

obrázek z článku

Zadní strana, tedy hlavně kryt Li-Ion 600mAh baterie, je tvořena jednou velkou jednoduchou plochou s ostrými přechody do boků a jako malý oživující prvek zde figuruje prolis po celé délce „zádě“. Nesmíme zapomenout na vyražené (pro Siemens taktéž typické) logo výrobce. Na snímku sice vidíte nevkusný otvor pro externí anténu, ale finální prodejní kusy ji nemají.

obrázek z článku

Boky telefonů se mi ale líbily snad ještě víc než přední strana. Přední a zadní kryt jsou totiž spojeny jako 2 ruce (zdá se mi to tak), mezi kterými je černé lesklé okénko infraportu nádherně zapojené do designu. Pozn.: Okénko IrDA je na pravém boku označené logem IrDA, na levém boku je stejné sklíčko, které je pouze designovým prvkem.

Konečně zmíním pouze fyzické parametry, tedy telefon má rozměry 106 x 47 x 18 mm a váží příznivých 76 g.

Displej, menu, ovládání
Telefon je osazen menším pasivním, nicméně až překvapivě kvalitním CSTN displejem, který zobrazí až 65 536 barev a má taktéž příznivé rozlišení 128x128 pixelů. Zobrazení je jemné a podsvícení rovnoměrné, na displej se dá celkem bezproblémově dívat i za přímého slunce. Jednoduše řečeno – tenhle displej se v porovnání s jinými lowendy opravdu povedl.

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

O menu telefonu a jeho ovládání se nebudu vůbec rozepisovat. Základní menu je maticové s klasickými 9 ikonami, další jsou již pouze textové. Pokud vás zajímá více, přečtěte si recenzi Siemensu CF62, protože operační systém a jeho ovládání jsou naprosto totožné, menu a vše ostatní tedy taky. Výrobce pouze obměnil ikony a ukazatele. Menu si můžete přizpůsobit pomocí základních barevných schémat ve formátu COL (Siemens 55/60/62).

Nesmím na tomto místě zapomenout zmínit nešvar telefonu, kterým je jeho (místy až) ukrutná pomalost. To ovšem souvisí se zmíněným operačním systémem z řady Siemens 55 (resp. 60/62).

Adresář, zprávy a organizační funkce
Adresář Siemensu AX75 pojme 500 kontaktů vícepoložkově, dokáže pracovat i s telefonním seznamem na SIM, podporuje tvorbu skupin v adresáři, ke každému kontaktu je možné přiřadit obrázek, k jednotlivým skupinám zase vyzvánění.

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

Z podporovaných zpráv tu máme SMS (+ dlouhé), EMS, MMS a e-maily. Kapacita paměti na SMS je 100 v telefonu + 20 na SIM. Telefon píše s T9 bez zkracování. Psaní SMS na AX75 je celkem bezproblémové, ne však zcela rychlé. Zprávy (a celé menu) čteme na 5 řádcích + 1 řádek záhlaví.

obrázek z článku obrázek z článku

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

Z organizačních funkcí tu máme klasickou Siemensovskou nabídku – kalendář, budík, poznámky, časová pásma. Sem bychom mohli ještě zařadit nabídku „složky“ Extra, tedy kalkulačku, převodník měn, stopky, odpočet času (minutka) a hlasové ovládání telefonu.

Datové funkce
Telefon podporuje datové přenosy GPRS class 8 (4+1 timesloty) a klasický CSD Wap. V telefonu je samozřejmě nainstalovaný i Wapový/internetový prohlížeč. Novinkou u lowendů Siemens je infraport, kterým je AX75 také vybaven a funguje dobře (možnost synchronizace s PC).

Zábava
Pro osobní soubory máme v telefonu 1,32MB sdílené paměti. Ani zde se oproti CF62 či M55 nic nezměnilo. Můžeme do ní uložit vyzváněcí tóny (MIDI, IMY, WAV), loga a pozadí (JPEG, GIF, PNG, WBMP), barevná schémata (COL), JAVA aplikace a další soubory.

Telefon nepodporuje MP3 ani jiné hudební formáty a nemá integrovaný fotoaparát (je možné dokoupit Clip-On fotoaparát). JAVA je v telefonu velice pomalá, stejně jako v případě CF62.

Finále
Lowendový model Siemensu AX75 je pro mě dalším (tentokrát o to větším) zklamáním. Od loňska se zase nic nového neurodilo, vše je při starém (pomalém a nehezkém). Možná je to z důvodu vývoje nových modelů již pod značkou BenQ, ale těžko říct. Nicméně je i přesto Siemens AX75 obstojným a v mnoha směrech nadstandardním lowendem za dobrý peníz!

Obsah originálního balení:
[UL][LI]telefon AX75[/LI]
[LI]Li-Ion 600mAh baterie[/LI]
[LI]nabíječka[/LI]
[LI]CZ manuál a další dokumenty[/LI][/UL]


Zajímavé odkazy:
Recenze na serveru MobilMania.cz
Web výrobce – Siemens Mobile / BenQ
Fan server SiemensMania.cz

(Fotografie použity z článku ze serveru MobilMania.cz.)



Publikováno: 7.1.2006 v rubrice Mobily - Recenze
Diskuze: žádný příspěvek
Autor: wizaard (Šéfredaktor)
Náhled pro tisk




Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2020 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona