... aneb časopis studujících
Ptačí chřipka

obrázek z článku

V poslední době se často hovoří o ptačí chřipce a možnosti jejího přenášení na člověka. Chřipkové viry se nacházejí mezi různými zvířaty a lidmi, ale ne v tak velké a nebezpečné formě. Jednou z možností, odkud by se mohl vynořit nový pandemický virus, jsou právě ptačí viry. Ptačí kmeny chřipky (kupř. H5N1) byly na různých místech světa popsány již na přelomu 50. a 60. let minulého století a donedávna se předpokládalo, že tyto viry nepředstavují pro člověka žádné nebezpečí a pokud ano, musí být proces přizpůsobení člověku zprostředkován jiným druhem živočicha, například prasetem.

V roce 1997 došlo v Hongkongu k epidemii drůbeže virem H5N1 a tentýž virus vyvolal chřipku s těžkým průběhem u 19 lidí, z nichž 5 zemřelo. Na příkaz místních úřadů bylo utraceno 1,6 milionu kuřat chovaných ve městě a okolí. Navíc se v roce 2003 objevila další varianta ptačí chřipky - virus H7N7, který v Nizozemsku vyvolal úhyny drůbeže a také onemocnění lidí, zaměstnaných při chovu kuřat. Naštěstí se onemocnění projevovalo jako lehké záněty spojivek a podobně. Tato nákaza si však vyžádala život jednoho veterináře.
Zatím dochází k nákaze lidí ptačími viry výjimečně, bezprostředně po styku s infikovanými zvířaty. Pokud by tyto viry získaly schopnosti přenášet se z člověka na člověka (to v současné době jistě nezvládají), pak by se staly skutečnou hrozbou pro celé lidstvo.



Publikováno: 17.10.2005 v rubrice ZajĂ­mavosti
Diskuze: žádný příspěvek
Autor: ZdenÄ?k HruĹĄka (Redaktor)
Náhled pro tisk




Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2020 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona