... aneb časopis studujících
Mistrovství České a Slovenské republiky v cyklistice – časovka jednotlivců

obrázek z článku

Dne 23.6.2005 se ve Východních Čechách konal cyklistický závod jednotlivců. Start závodu byl ve 14:00 hodin zahájen z Třebechovic pod Orebem. Závod byl rozdělený do tří kategorií: junioři, elita a U 23 (závod jezdců do 23 let). Elita a U 23 jeli celkem dvě kola tj. 48 km a junioři polovinu.

Ondřej Sosenka vyhrál na domácím šampionátu silničních cyklistů dnešní časovku a vybojoval už svůj pátý titul v jízdě proti chronometru. Reprezentant italské stáje Aqua e Sapone předčil na trati dlouhé 48 kilometrů v okolí Třebechovic pod Orebem vítěze z posledních dvou let Michala Hrazdíru z Dukly Praha, třetí skončil Milan Kadlec z celku eD'system-ZVVZ.
Na společném šampionátu českých a slovenských cyklistů absolvovali jezdci dva okruhy mezi Třebechovicemi a Opočnem. Již na první obrátce po dvanácti kilometrech měl Sosenka, který šampionát absolvoval v rámci přípravy na pokus o překonání světového rekordu v hodinovce, před svým největším soupeřem Hrazdírou deset sekund k dobru. Náskok sice mírně, ale pravidelně zvyšoval a v cíli měl čas o 28 sekund lepší než Hrazdíra.
"Každé vítězství je příjemné. Jsem časovkář a vyhrát domácí šampionát potěší. Mistrovství mi zapadlo do přípravy, ale trať byla určitě dost těžká, se třemi obrátkami, přesto průměr přes 48 kilometrů za hodinu je slušný," řekl novinářům v cíli spokojený Sosenka. "Nejel jsem úplně z tréninku, pokus o rekord mě čeká v Bordeaux až za čtyři týdny a na šampionát jsem se připravil," dodal Sosenka.má z loňska i titul ze závodu s hromadným startem.
Hrazdíra se po dvou zlatých medailích musel spokojit se stříbrem, ale zklamaný nebyl. "Loni jsem se připravoval důsledněji, letos speciálně až posledních čtrnáct dnů. V posledním úseku mi již docházely síly, do závodu jsem dal maximum, ale Sosenka byl prostě lepší," přiznal Hrazdíra.
Na bronz dosáhl Kadlec, rychlejší než on byl však ještě slovenský závodník Matej Jurčo, který vybojoval titul mistra Slovenska. "Byla to má nejhorší časovka za posledních deset let. Jelo se mi špatně, chybělo nasazení hlavně v začátku, který byl doslova mizerný. Trať to však byla pěkná a s bronzem jsem maximálně spokojený," řekl Kadlec.
Závod jezdců do 23 let měl nečekaně jednoznačného favorita, protože rozhodčí nepustili kvůli nízkému věku mezi jezdce elite Františka Raboně z PSK Whirlpool. Ten nakonec deklasoval loňského juniorského vicemistra světa Romana Kreuzigera z italského celku Italfine o téměř tři minuty. Bronz vybojoval Tomáš Míček z CK Brno.
Raboň ve třiadvacítce vyhrál již potřetí, ale nebyl spokojený, protože se chtěl poměřit s elitou, mezi níž byl také původně přihlášený. "Už loni by stačil můj čas na čtvrté místo mezi elite," lamentoval cyklista, který se prý pět hodin před startem dozvěděl, že musí startovat v kategorii do 23 let.
"Zcela jsem ztratil motivaci. Úvod mě vůbec nebavil, potom jsem se rozjel s tím, že alespoň časy budou srovnatelné," líčil Raboň, kterého předčili časem jen Sosenka a Hrazdíra. "Letos jezdím jen mezi elite, bohužel rozhodčí byli dnes proti," dodal Raboň, kterého čeká za čtrnáct dnů mistrovství Evropy jezdců do 23 let v Moskvě.