... aneb časopis studujících
Reportáž z European Veteran Air Show

Na Královéhradeckém letišti se o víkendu 18. a 19.6.2005 konal letecký den pod názvem EUROPEAN VETERAN AIR SHOW, na kterém toho bylo opravdu dost k vidění. Letecký den, který se zde konával první týden v září, pod názvem Czech International Air Fest (CIAF) ale bohužel zdaleka nevynahradí.

Proč Veteran Air Show?
Cílem tohoto leteckého dne bylo navázat na období rané aviatiky, první světové války, meziválečného období, vlastně až do dneška.

Začátek aviatiky od roku 1903 až po meziválečné období zastupoval s ukázkami replik letadel Létající cirkus Martina Kindernaye. Program Létajícího cirkusu byl složen ze čtyř hraných leteckých scén:

- První aviatické krůčky - vzlet letounu bratří Wrightů
- Obrana německého polního letiště spojeneckými stíhači (scéna z 1. světové války)
- Létající cirkus (dobové závody letadel kolem pilonů a soutěž s automobily)
- Sestřelení anglického pozorovacího letounu Tiger Mouth na konci 2. světové války

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku
Letadla Létajícího cirkusu

Celé vystoupení bylo doprovázeno…
…pyrotechnickými efekty s pozemním personálem v dobovém oblečení. Ve scénách také účinkuje dobová vojenská pozemní technika a vše doplňuje hrající hudba a komentátor. V neděli opět pokračoval podobný program vystoupením létajícího cirkusu, ale ve vzduchu se již neobjevila nová proudová stíhačka JAS-39 Gripen. Na nebi byla vidět soudobá letadla a vrtulníky z výzbroje ČR. Konec konců se definitivně a naposledy rozloučily i dvě představitelky stíhacích letounů typu MiG-21, které byly z důvodu stáří odebrány z výzbroje ČR a tímto se s nimi naposledy rozloučili i samotní piloti, kteří budou v příštích týdnech přeškoleni na nové stíhačky Gripen. Podle pilotů byla MiG-21 nejlepší stíhačka. Tento den byl ale zajímavý i křestem repliky legendární britské stíhačky z 2. světové války Spitfire, který se dokončuje v dílnách hradeckého leteckého muzea. Martin Kindernay prozradil, že se vyrábí i replika německého letounu Messerschmitt BF-109 a doufá, že se oba tyto stroje objeví v příštím roce v programu Létajícího cirkusu. Leteckého dne se za oba dva dny zúčastnilo více než 10 000 diváků.

Tento letecký den se, dle mého mínění, velmi vydařil, bylo zde mnohé k vidění. Nejvíce se mi z pestré škály líbilo vystoupení letadel Martina Kindernaye.

Na leteckém dnu se představily i tyto stroje: JAS-39 Gripen, L-159 Alca, MiG-21, Sokol W3A, Mi-24, Mi-17, L-410, L-39 Albatros, Z-142, Mi-2 a další.

obrázek z článku
MiG-21Článek je součástí seriálu European Veteran Airshow 2005.
Ostatní články z tohoto seriálu:

Publikováno: 20.6.2005 v rubrice ReportĂĄĹže - ReportĂĄĹže
Diskuze: 1 příspěvek
Autor: ZdenÄ?k HruĹĄka (Redaktor)
Náhled pro tiskčara CIAF (David)

Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2019 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona