... aneb časopis studujících
Sony Ericsson K700i – zdraví vás businessman! (doplněno)

Vůbec bych se nedivil, kdyby vám tato recenze přišla velmi opožděná. Máte samozřejmě pravdu. Já se chci v této recenzi kromě klasických fakt zaměřit i na praktickou a subjektivní stránku věci. V článku nebudou chybět ani postřehy z používání telefonu. Nebudu ale už zdržovat zbytečným tlacháním a zrovna se pustím do práce!

obrázek z článku

Vnější vzhled, design, klávesnice
V dnes již silně přesyceném trhu s mobilními telefony se hned tak nenajde přístroj, který by nějakým způsobem překvapil a upoutal pozornost již svým zevnějškem, a zároveň by se nejednalo o stylový telefon. Na designu K700i nalezneme pár zajímavých nápadů a částí, ale jinak telefon nijak nevybočuje z trendu metalických barev a povrchů.

K700i bych se svými rozměry 99 × 47 × 20 mm a váhou 90 g zařadil do skupiny malých a lehkých telefonů. Popis vezměme pěkně po pořádku. Inu, tvar telefonu přesně pasuje do dnešního trendu jistých a přímých tvarů a ostrých úhlů. Celý trup má tvar lodičky – boky jsou kvůli pohodlí trochu zúžené směrem do rubové strany. Líci přístroje jednoznačně dominuje displej, který zabírá o něco méně než polovinu plochy. Okolí displeje imituje studeně šedý kov, který jasným předělem přechází do tenké chromované linky, která kromě displeje obepisuje také joystick. Nad displejem se hrdě tyčí nápis Sony Ericsson a zcela nahoře na hraně imitace kovu a stříbrné barvy hlavního krytu je umístěna tenká podlouhlá štěrbina sluchátka olemovaná taktéž chromovanou linkou. Jak jsem již zmínil, zbylé místo na líci přístroje je čistě stříbrné, stejně jako joystick. Zcela ve spodu na čelní straně nalezneme ještě (jakoby) silikonovou plochou zalitý nápis QuickShare (u brandovaných telefonů zde najdeme logo operátora). Boky telefonu lemuje černý matný pruh, který na krytu baterie přechází v jakousi vlnku. Docela zajímavé. Do vršku telefonu je začleněna krytka infraportu a zapínací tlačítko. Spodní datový konektor telefonu je překryt odklápěcí pryžovou (spíše gumoplastovou) krytkou, která je užitečná, pouze pokud k telefonu nic častěji nepřipojujete. Jinak je to docela boj o nervy ji pokaždé odnímat – tj. má zkušenost.

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

Zadní straně telefonu jednoznačně dominuje fotoaparát, jehož čočka je nepřehlédnutelně zvýrazněna vystouplým lemováním, do kterého je zasazena i přisvětlovací dioda, zrcátko pro autoportréty a konektor externí antény, který je naštěstí překrytý pryžovou krytkou. Okolí fotoaparátu je vybarveno stejně jako celý základ telefonu, tedy stříbrně, lem fotoaparátu je tmavě šedý. Další dominantou rubu přístroje je i kryt Li-Pol 700mAh (starší kusy Li-Ion 670mAh) baterie, na kterém výrobce nijak nápady nešetřil. První zajímavá věc je, že kryt je sice plastový, ale na povrchu je po celé ploše tmavě šedý kovový plíšek, který telefonu také dodává na eleganci. Na krytu baterie je i logo a velký podélný nápis Sony Ericsson. Jednoduše bych řekl, že se zadní strana opravdu povedla. Nesmím zapomenout pochválit dlouhé „lyžiny“, kterými je kryt baterie na tělo telefonu nasunut – ty dopomohly velkou měrou k tomu, že zadní kryt (ani celý telefon) absolutně nevrže.

obrázek z článku

Klávesnici jsem si nechal záměrně na konec. Ani ta nevybočuje z řady zajímavých prvků, přestože jsou klávesy geometricky stroze ve třech sloupcích. Tlačítka včetně těch alfanumerických jsou z tvrdého průhledného plastu, pouze ta funkční jsou poloprůhledná. Zde by nebylo nic tak zajímavého, ale opak je pravdou. Když se na telefon zadíváte ze správného úhlu (nebo zapnete-li výborné a rovnoměrné bílé podsvícení), uvidíte, že okolo joysticku je vytvořen pod tlačítky jakýsi pomyslný kruh, který vytváří i funkční klávesy. Zřejmě jsem to nevysvětlil dostatečně, proto se podívejte na fotografie. Posledními tlačítky, která na telefonu najdete, jsou ta boční – vlevo je to spoušť fotoaparátu a kolébkové tlačítko ovládání hlasitosti, vpravo je to tlačítko pro přímý vstup na wap (nebo wapové služby operátora)

obrázek z článku

Displej, menu, ovládání
Displej K700i naznal oproti svým předchůdcům velkých změn – nezměnila se velikost ani počet zobrazitelných barev (65 536), ale jeho rozlišení, které čítá úctyhodných 176x220 bodů. Takové displeje jsou v dnešní době stále ještě nadstandard, protože i většina chytrých telefonů je osazena displeji s rozlišením 176x208 bodů. Displej K700i je velmi jemný a kontrastní, což je dobře. Telefon sice nenabízí možnost nastavit kontrast či intenzitu podsvícení, ale myslím, že volby zapnuto, vypnuto, úsporný režim (po chvíli se displej vypne) a automaticky (po chvíli se vypne světlo a aktivuje se spořič) budou stačit. K displeji mám pouze jednu jedinou výtku – na přímém světle displej zbledne. Není to ale nijak fatální, proto se toho nebojte.

obrázek z článku

Menu telefonu je velmi vlídné a díky pokročilým grafickým schématům také vzhledné. V hlavní nabídce se krom vzhledu ikon nic nezměnilo – znovu zde najdeme pro Sony Ericsson klasických 12 ikon v matici 4x3. Změnu nalezneme až v pokročilejších menu, protože výrobce zpřehlednil menu výbornou věcí – záložkami. Je to stejné, jako v oknech ve Windows – vejdete např. do menu Nastavení a máte na výběr několik záložek (obecné, zvuk, obraz atp.), mezi kterými se pohybujete stisknutím joysticku doprava či doleva. Velmi praktická změna!

Ovládání telefonu je příjemné – joystick je adekvátně citlivý a klávesy mají jistý stisk. Zde, myslím, není, co bych dodal.

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

Adresář, zprávy a organizační funkce
První silnější slabinou K700i je její nepochopitelně malý vícepoložkový adresář – máme zde k dispozici pouhých 510 záznamů, což je v praxi kolem 100 jmen, pokud zaplníme všechna pole (jméno, mobil, pevná linka, zaměstnání, fax, jiné, e-mail, web, adresa či poznámka). Příjemné ale je, že si můžeme ke každému kontaktu přiřadit fotku (obrázek), vyzvánění a hlasové vytáčení. Docela nepochopitelné mi ale přišlo, že když prohlížíte adresář a stisknete na jméně joystick, jméno se začne vytáčet. Čekal bych, že se kontakt zobrazí. K tomu se ale musíte dostat přes další možnosti. Zajímavé. Dále se jenom zmíním, že k seznamu na SIM se dostanete až hluboko v menu adresáře.

O zprávách není nutné se nikterak rozepisovat – telefon podporuje jak dlouhé SMS, tak i EMS, MMS, e-maily (s přílohami) a speciální funkci Moji přátelé, což je v podstatě instant messaging (obdoba ICQ).

Organizační funkce jsou zde zastoupeny snad vším, co se dá očekávat. Jedná se o kalendář, který podporuje i týdenní pohled, nepodporuje naopak opakované události. Dále zde najdeme úkoly, poznámky (dají se vyvěsit i na hlavní obrazovce, což je velmi praktické), budík (obyčejný i opakovaný), jednoduchou kalkulačku, časovač, stopky a jakýsi správce kódů (aplikace, která vám bezpečně chrání kódy, zobrazíte je zadáním bezpečnostního kódu).

Datové funkce
Zde se zmíním také jenom velmi stručně. Tedy, telefon podporuje GPRS class 10 (4+2 timesloty), HSCSD, klasický CSD wap, dá se použít jako HW modem, disponuje infraportem i Bluetooth.

Zábava
Sony Ericsson K700i disponuje podporou mnoha hudebních formátů (MIDI – až 40 hlasů, AMR, MP3, MP4 aj.) a dokonce i jednodušším přehrávačem médií, dá se částečně využít k poslechu hudby. Pravda, MP3 do telefonu moc nenahrajete (41MB integrované paměti je pro ně málo), ale formát MP4 se mi ve spojení se standardně dodávaným handsfree osvědčil výborně (jedna písnička zabírá kolem 1,7MB). FM rádio taky není špatná funkce. K jejímu spuštění potřebujete právě handsfree, které totiž slouží jako anténa. Tuto funkci příliš nevyužívám, protože příjem mobilu není nijak oslňující, takže při pohybu rádio často šumí. Smysl možná má při práci např. v kanceláři. Obě tyto aplikace můžete pustit na pozadí a při poslechu hudby s telefonem klidně pracovat. Telefon zvládá kromě hudby samozřejmě i video ve formátu 3GPP. V neposlední řadě zde máme i funkci záznamníku, který funguje i během hovoru.

Java je dnes u mobilních telefonů snad standardem, proto nechybí ani v K700i. Telefon podporuje Javu ve verzi MIDP 2.0 a kromě toho podporuje také herní technologii Mascot Micro 3D, což je velký krok kupředu. Nevěřili byste, jaké hry si potom na telefonu zahrajete (už v základu máte v telefonu 2 3D hry – šipky a tenis). Telefon je i relativně rychlý, takže Java aplikace běží svižně.

Fotoaparát a kamera
Závěrem se zmíním o integrované VGA kamerce. Snímky jsou na mobilní telefon docela kvalitní, celkem ostré a barevně i ustálené (někdy příliš modré). Při focení můžeme používat různé efekty (černobílá fotka, sépiová, panoráma – 3 fotky za sebou) či různé vtipné motivy. Maximální fyzické rozlišení fotoaparátu je VGA, tedy 640x480 bodů (dále také 320x240 a 160x120). Je zde i funkce zvětšení na 1,3MPx, což sice nevypadá nejhůř, ale rozhodně je standardní VGA kvalitnější. Když už jsme i té kvality – K700i umožňuje uživateli nastavit kvalitu výsledného JPEGu. Dodám jen, že snímanou scénu je možné si diodou přisvítit.

Jak je již zmíněno v nadpisu, kromě focení podporuje telefon i natáčení videí. Máme zde dvě možnosti jejich délky – buď velikost do MMS, nebo dle volné paměti (doporučuji). Rozlišení videí může být buď 176x144, nebo 128x96. Pro MMS samozřejmě doporučuji menší rozlišení, jinak ale jedině větší. Velmi mě potěšilo, že je možné během nahrávání zoomovat. Taktéž užitečné.

Finále
Jak tedy podle mě dopadl náš businessman? Sony Ericsson K700i je designově velice povedený telefon se spoustou funkcí, které se hodí každému. Telefon k vám již od začátku přistupuje ve všech ohledech velice seriózně, což se mi líbí. Celkový dojem z telefonu je výborný, škoda jen horšího adresáře. (Telefon měl v sobě jednu z nejnovějších verzí FW - R2AE033)

Obsah originálního balení:
- telefon K700i
- Li-Pol 700mAh (Li-Ion 670mAh) baterie
- nabíječka
- handsfree HPB-20
- CZ manuál, prohlášení o SAR, seznam servisů
- CD se software


Zajímavé odkazy:
Recenze na K700i na MobilMania.cz
Web Sony Ericsson
Sony Ericsson Mania
Sony Ericsson K700i web

(Fotografie použity z článku ze serveru MobilMania.cz.)



Publikováno: 19.6.2005 v rubrice Mobily - Recenze
Diskuze: 2 příspěvky
Autor: wizaard (Šéfredaktor)
Náhled pro tisk



čara sony ericsson (m.i.a)
čaračara Re: sony ericsson (wizaard (Ĺ ĂŠfredaktor))

Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2020 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona