... aneb časopis studujících
Harry Potter a Kámen Mudrců - kouzelné trio číslo 1

Určitě si nyní říkáte: „Co to mele? Jaké kouzelné trio číslo jedna?“. Odpověď je jednoduchá - V současné době zbývá už jen pár měsíců (někdy v listopadu), kdy se objeví v našich (českých) kinech čtvrtý díl Harryho Pottera. Nebylo by proto špatné, zrekapitulovat si díly předchozí. Ovšem nebude to ta klasická „dějová“ rekapitulace. V tomto článku si porovnáme knihu, film a hru. Někdo si jistě myslí, že je to hloupost, ovšem já (spíše náš šéfredaktor) si myslím, že ne (Sám jsem mu to přikázal – pozn. Šéfredaktora). Začněme popořadě - nejlépe knihou a přiblížením děje (i když myslím, že jej všichni alespoň trochu znáte). Předem se omlouvám za možné nesrovnalosti (například v názvech), je to už chvíle, co jsem četl knihu, film jsem viděl ještě dříve, ovšem nebojte se - porovnání bude objektivní :-).

KNIHA

Nikdo si asi nemyslel, že celkem neznámá spisovatelka J.K. Rowlingová napíše takové dílo, jako je Harry Potter – ovšem je tomu tak. Malý chlapec jménem Harry Potter, který žije se svou adoptivní mudlovskou (nekouzelnickou) rodinou, si až do dne svých jedenáctých narozenin myslí, že je úplně normální kluk. Přesto ho zná celý kouzelnický svět jako toho, který přežil (či jinak podobně). Nemusím jistě připomínat, jak tomu bylo, že jeho matka obětovala svůj život pro jeho záchranu, a proto nebyl Lord Voldemort schopen ho zabít. Harry se dostává do školy čar a kouzel v Bradavicích, do kterých přijíždí již s novými kamarády, Ronem a Hermionou, a samozřejmě i s novými nepřáteli, Dracem Malfoyem. Zde se dozvídá o svých rodičích, stává se členem Famfrpálového družstva své koleje, seznamuje se s učiteli (ředitelem Brumbálem a nepřátelským Snapem) a zjišťuje, co hlídá „ten-obrovský-tříhlavý-pes-v-té-komnatě“. Samozřejmě, není to nic jiného, než onen Kámen mudrců. Podaří se mu dostat přes Chloupka (ten pes) a další nástrahy až ke kameni mudrců (který se objeví v jeho kapse) a zjišťuje, že kámen nechtěl ukrást Snape, ale profesor Quirrel, který dovolil Voldemortovi sdílet své tělo. Díky ochrannému kouzlu své matky ho znovu zažene na útěk. Toto je v kostce celý děj. Kniha je psaná velice čtivě. Navíc je na ní zajímavé to, že každým rokem, jak Harry stárne, měly by stárnou i čtenáři. Z tohoto vyplývá, že první díl je psán velice jednoduše a nezabývá se věcmi, které jedenáctileté děti nechápou :-). Popisy postav a okolí je povedené. Navíc, nápady, které se v knize objevily (například čokoládové žabky, fazolky atd.) mě nadchly a příjemně překvapily. Jsou dobrým odlehčením. Mně osobně se kniha líbila.

HODNOCENÍ KNIHY
Děj: 96%
Zpracování: 98%
Zábavnost: 96%
Celkem: 96,6%


FILM

Druhý v řadě je film. Děj je kupodivu stejný :-). Kdo by to byl řek‘, že? Jak jistě každý pochopil, není možné natočit film úplně přesně podle knihy. Nebyl by to potom celovečerní film, ale spíše celodenní. Každopádně se film povedl. Samozřejmě jisté odchylky od děje v knize byste jistě našli, ovšem ve kterém filmu podle knihy nejsou, že ano? Viz Pán Prstenů. Naštěstí tyto odchylky děj neupravují, pouze některé pasáže jsou vynechané, jiné přesunuté atd. Pro příklad uvádím První setkání Harryho a Draca: V knize bylo už na nádraží - ve filmu až před vstupem do Velké Síně. Nebo uspání Chloupka: J.K.Rowlingová jej uspala hrou na píšťalku. Režisér filmu zase kouzelnou harfou. Ovšem jak vidíte - tyto změny neměly na děj nijak velký vliv. V knize si musel akorát Harry například vzít od Hagrida píšťalku. Ve filmu ne. Toto nebyly jediné změny. Ve filmu mi opravdu chyběla poslední zkouška na cestě za Kamenem Mudrců. Byla to ta s těmi lahvičkami, ve které Harrymu pomohla Hermiona. Byla to velice pěkná logická hádanka, která by film jistě ještě lépe „okořenila“. Ovšem nemůžu říci, že by ve filmu byly jen zápory. Opravdu pěkné bylo pozorovat zápas Famfrpálu, Trolla či profesora Quirrela/lorda Voldemorta. Myslím, že zde se tvůrci filmu doslova „vyřádili“. Temný les byl navíc taky velice povedený. Jednoduše: film byl dobře udělaný. Až na drobné změny v ději se shodoval s knihou. Ovšem, jak jsem řekl na začátku, kdyby byl přesně podle knihy, byl by daleko delší. Zvuky ve filmu jsou také velice povedené a potrhují atmosféru čarodějnické školy a dobrodružství Harryho a přátel.

HODNOCENÍ FILMU
Zpracování děje: 92%
Obraz/zvuk: 98%
Zábavnost: 96%
Celkem: 95,3%


HRA

Nyní se dostáváme ke třetí části trilogie Kamene Mudrců, a to ke hře. Popravdě řečeno, ze začátku jsem na hru nahlížel jako na něco, co má z fanoušků Harryho Pottera vytáhnou ty poslední peníze, které neutratili za vstupenky na film, knihy, trička, žvýkačky apod.. Záhy jsem zjistil, že jsem měl pravdu. Nebylo to sice tak hrozné, ale dobré taky ne. Jde v podstatě o 3D skákačku rozšířenou o kouzlení, sbírání fazolek/žabek/karet, povídání si s postavami knihy a hraní za Harryho. Myslím, že EA mohli trochu zapracovat a alespoň něco upravit. Ve hře není absolutně žádná volnost pohybu. Pardon, vlastně je - při přebíhání z jednoho úkolu k druhému. Ovšem co je zábavného na tom běhat po zahradě??? Takže, doběhnete, kam máte, odehrajete úkol, podíváte se na videorozhovor a jdete za dalším úkolem. Musím se přiznat, že hru jsem do konce nedohrál. Podle mě je určena věkové skupině 4-6. Ovšem vhledem k tomu, že tyto děti asi Harryho nepřečetli… No teď jsem trochu odběhl. Další dětskou záležitostí je učení se kouzel. Na obrazovce se objeví znak, který musíte obtáhnout. Za každé překročení linie se body nepočítají. Toto musíte provést čtyřikrát - pokaždé je samozřejmě požadováno více bodů. Za každý úspěch získáte body pro kolej. Tím se naučíte kouzlo, které potom praktikujete při zkoušce. Když jsme u těch zkoušek, nemůžu se zmínit o jejich provedení. Běžíte, sem tam použijete nové kouzlo, seberete hvězdičku/žabku/fazoli/kartu a běžíte vesele dál. Tedy pokud jste neomdleli :-). Myslím, že kritika provedení by vydala na daleko delší článek, proto ji zkrátím. Grafika byla jedinou věcí, o které jsem si před zahráním myslel, že bude kvalitní. Nebyla. Postavy mi připomínají chodící rozvlněné prkeňáky potažené gumou. Rozhovory jsou v jednoduchém duchu - nemusíte vybírat odpovědi - nic. Ani ústa se nepohybují! O kameře při hře ani nemluvě. Chová se naprosto nelogicky a nedá se ani pořádně ovládat, navíc se často prolínají textury. Ovšem našel jsem na tom jeden klad: už vím jaké to je dívat se na svět Harryho očima - zevnitř Harryho :-). EA se moc nepředvedli ani s hudbou. Ta sice není tak hrozná jako grafika, ale přijde spíše jako sice zrezavělý, ale přesto poslední hřebík do pomyslné rakve. Závěrem řeknu toto:: máte-li rádi Harryho Pottera, nehrajte to. Máte-li rádi počítačové hry, nehrajte to. Máte-li rádi sebe, NEHRAJTE TO!!!

obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku obrázek z článku

HODNOCENÍ HRY
Zpracování děje: 75%
Grafika: 58%
Zvuk: 62%
Hratelnost: 50%
Zábavnost: 0%
Celkem: 49%


Závěrečné hodnocení tedy dopadlo takto: Vyhrála kniha, těsně následována filmem. Na třetím místě se umístila hra.
KNIHA: 96,6 %
FILM: 95,3 %
HRA: 49 %


Kniha je samozřejmě nejlepší. Člověk si sám může představit, jak vypadají postavy, interiéry a exteriéry. Ve filmu je toto už dáno. Ovšem na druhou stranu, sledování filmu nezabere tolik času, jako čtení knihy. Dá se tedy říci, že šetří čas :-). Hra byla úplně nejhorší, a to po všech stránkách.



Článek je součástí seriálu Harry Potter - kniha, film a hra.
Ostatní články z tohoto seriálu:
  • Harry Potter a Kámen Mudrců - kouzelné trio číslo 1 (Právě čtete)

Publikováno: 13.6.2005 v rubrice NĂĄzory - DalĹĄĂ­
Diskuze: 1 příspěvek
Autor: Martin Svoboda (Redaktor)
Náhled pro tisk



čara pochvala (KĂĄĹĽa HejzlarovĂĄ)

Vložit do fóra:
Vaše Jméno:
Vaše E-mailová adresa:
Předmět
Optimalizováno pro MS IE 6.0, Mozillu, FireFox a Operu
© Copyright 2004-2020 funous
Závazné právní podmínky
Gimpl
Portál Gymnázia Dobruška
Portál Odborného Učiliště 17. listopadu 1212
ŽVAV - ikona
XHTML - ikona
CSS - ikona
RSS - ikona
MySQL - ikona
PHP - ikona