Zpátky na hlavní stránku

Motivace

S kamarády, kteří se věnují organizování zážitkových akcí, již nějakou dobu přemýšlíme, jak skloubit témata týkající se sebepoznání a dovednějšího zvládání života.

Těch témat je řada, jdou jen těžko uspořádat a vztahy mezi nimi nejsou vždy zřetelné. Souvisí například se zážitkovou pedagogikou, psychoterapeutickými technikami, rituály přechodu mezi životními fázemi, vztahem k přírodě a krajině, životem ve společenství a uměleckou tvorbou.
Náhodou jsme narazili na článek „Prostor možnosti“ od psychoterapeuta Jerome Lisse a ukázalo se, že máme chuť dát dohromady podobně experimentální akci. Článkem jsme se inspirovali jen volně. Například nechceme mít na Prostoru možností několik stovek lidí, ale nejvýš dva tucty, a také nám nejde tolik o politiku.

Každého z nás zaujala jiná témata. Někdo chce do hloubky poznávat krajinu, někdo chce zkoušet terapeutické techniky, někdo chce meditovat, jiný chce poznat domorodce a další zas zažít rituál v indiánské potní chýši. Všichni jsme se ale shodli, že chceme akci zklidněnou, citlivou k sobě, k druhým a ke krajině. Akci, která bude radostná a bude vycházet z nás samých. A všichni jsme zvědaví, jak se nám společně podaří zvládat organizaci společenství.

Přestože akci připravujeme, nechceme roli organizátorů, kteří vymyslí program, který pak účastnící konzumují. Chceme otevřít prostor těm, kteří by chtěli uskutečnit své vlastní nápady. A samozřejmě i těm, kteří nepřijedou s vlastním projektem, ale chtějí se podílet na projektech ostatních.

Aby se z Prostoru možností nestal Guláš hloupostí, stanovili jsme dvě hlavní, vzájemně související témata projektů: Krajina a Sebepoznání. Vyjímky jsou však možné :-) Prostor možností se otevírá již zde, v sekci Tvůj prostor, kde můžeme společně utvářet představy o tom, co se bude v létě dít.

Naší hlavní prioritou je bezpečnost – fyzická i psychická. Proto považujeme za nutné návrhy projektů předem znát. Chceme je s Tebou konzultovat a podílet se na jejich přípravě na místě. A v nejhorším i odmítnout. U každého projektu by mělo být jasné: kdo je za něj zodpovědný, kolik lidí je třeba na jeho přípravu a jak dlouho to zabere, jaký materiál je potřeba a hlavně - jaká jsou možná fyzická i psychická rizika. Jako inspirace mohou sloužit popisy her Prázdninové školy Lipnice.
Inspirací může být příklad projektu. Ale není nutné mít všechny své nápady dopředu promyšlené. Můžeme uskutečnit i to, co nás napadne až na místě. Pokud se tom vzájemně domluvíme.

Účast na všech projektech bude dobrovolná.
Mělo by Ti být nejméně 18 let.

V Prostoru možností nebudeme tolerovat jakékoliv fyzické či psychické násilí a užívání tvrdých drog.

K přihlášení postačí, když nám do 14. června napíšeš něco o sobě, o svých zájmech a případně připojíš popis svých projektů.

Těšíme se na Tebe.
Honza, Zuzka, Janka, Dan, Shaman a Drak